Skip Navigation

GOLD, SILVER AND BRONZE ACADEMIC AWARDS

Gold, silver, and bronze awards are based on each teacher’s assessment of the student who has performed best and contributed the most to the class. Graduates received their certificates during the Conferral of Diplomas. Congratulations to the students for their hard work.


Gold Awards

Students who achieve academic distinction in three or more classes earn a gold award.

  • Dan Haskell -- AP Comparative Government & Politics, AP Government, AP Economics, AP English Lit , AP Calc A-B, Theology 12 -- Social Justice
  • Anna Humphrey -- English IV Honors, Choir Honors, Statistics, AP Spanish
  • Nathan Jacobs -- Theology 12 -- Social Justice, Jazz Band Honors, AP Biology, AP Physics I, Marine Biology
  • Lauren Jordan -- The American Civil War, Theology 12 -- Social Justice, World War II
  • Erin Libby -- Yearbook, English III/IV Honors: Villains in Literature, Pre-Calculus
  • Julia Ryan -- Theology 12 -- Social Justice, English III/IV Honors: Literary Theory, Piano Lab
  • Maeve Swift -- AP Chemistry, Theology 12 -- Social Justice, Honors Concert Band

Silver Awards

Students who achieve academic distinction in two classes earn a silver award.

  • Joe Allen -- Sixties, World War II
  • Aisling Flaherty -- Chemistry Honors, Statistics
  • Nick Galeucia -- AP Computer Science, Spanish 401 Honors
  • Cole Hussey -- Drawing/Painting, Watercolor 101
  • Emma Levesque -- Pre-Calculus, Architectural Design
  • Landon Roma -- Jazz Band, Marine Biology
  • Jackson Woodleigh -- English IV, Watercolor 101

Bronze Awards

Students who achieve academic distinction in one class earn a bronze award.

  • Harrison Bell -- Drawing/Painting
  • Benjamin Corwin -- AP Music Theory
  • Sarah Cummings -- AP Chemistry
  • Griffin Donovan -- Introduction to Coding
  • Emily Elowitch -- Spanish 401 Honors
  • Grace Elwell -- AP Environ Science
  • Nicholas Galli -- Pre-Calculus
  • Quinton Hastings -- Introduction to Coding
  • Ethan Hunt -- AP Physics I
  • Emily Huntington -- Watercolor 101
  • Macklin Kelly -- Drawing/Painting
  • Angeline Le -- Cheverus Choir
  • Jay Levine -- Economic Forces in US History
  • Claire Li -- Intro to Art
  • Michael Luna -- Mandarin 301 Honors
  • Joe Macaluso -- Physics
  • Jack Martin -- English IV, Physics
  • Kristina Matkevich -- Studio Art I
  • Ty Matthews -- Entrepreneurship
  • Myles Moore -- Introduction to Computer-Aided Design
  • Will Mullen -- AP Statistics
  • Estella Mutoni -- Intro to Art
  • Olivia Pirone -- Piano Lab
  • Matt Sarapas -- Introduction to Computer-Aided Design
  • Grace Shimansky -- Songwriting
  • Sean Sullivan -- Architectural Design
  • Caroline Taylor -- Entrepreneurship
  • Maddie Williams -- Human Anatomy & Physiology