Skip Navigation

Back

Gold, Silver, and Bronze Awards for 2020-2021

May 26, 2021
By Jane Glass

Gold, silver, and bronze awards are selected for every class and are based on each teacher’s assessment of the student who has performed best and contributed the most to the class. 


Gold Awards

Students who achieve academic distinction in three or more classes earn a gold award.

Class of 2022

  • Samantha Heinzman -- AP Biology, AP Spanish Language, AP Chemistry
  • Clare MacDonald -- AP English Language, Human Anatomy & Physiology, AP U.S. History & AP World History: Modern, AP Calc A-B, Chemistry, Theology
  • Richard Tremble -- Algebra II, History, Spanish, Chemistry
  • Anna Vozzelli -- AP Physics I, Drawing/Painting, Mandarin

Class of 2023

  • Reagan Bossong --Algebra II Honors + PreCalc, AP Economics, Chemistry, English, History
  • Madison Hom --Biology, English, Mandarin, Theology, Chemistry, Algebra II Honors + PreCalc
  • Julia Karaczyn -- Biology, Chemistry, History, Theology, Spanish
  • Dagan Youssouf -- Biology, Geometry, French

Class of 2024

  • Owen Cook -- English, Piano Lab, Spanish
  • Lily Johnson -- Algebra I Honors, Spanish, Theology
  • Grace Kutz -- English, Geometry, Introduction to Coding, Spanish, Theology, Global Science
  • Emma Lizotte -- Global Science, Introduction to Art, Spanish

Silver Awards

Students who achieve academic distinction in two classes earn a silver award.

Class of 2022

  • Wyatt Header -- History & Spanish
  • Hayley Jordan -- Theology & History
  • Lydia Niedermeyer -- Theology & Spanish
  • Emma Tweed -- AP Calc B-C & Spanish

Class of 2023

  • Carlos Macdonald -- History & Spanish

Class of 2024

  • Reese Belanger -- Digital Photography & Theology
  • Carolyn Bolduc -- Piano Lab & Introduction to Computer-Aided Design
  • Cora Engebreth -- Algebra I & Watercolor
  • Isabella Hazlerig -- Algebra I & Piano Lab
  • Jackson Kingsley -- Theology & Introduction to Computer-Aided Design
  • Brynn McKenney -- Spanish & Algebra I
  • Bo Miller -- French & Introduction to Coding
  • Abigail Piotrowski -- Introduction to Art & Spanish
  • Brendan Rogers -- Algebra I & Architectural Design
  • Lance Taquet -- French & History
  • Roxie van Oosterum -- English & Global Science
  • Peter Wycoff -- History & Theology

Bronze Awards

Students who achieve academic distinction in one class earn a bronze award.

Class of 2022

  • Zoe Baker -- History
  • Taylor Belanger -- English
  • Isabella Balzano -- Yearbook
  • Emily Bontatibus -- Jazz Band
  • Jesse Cadigan -- Chemistry
  • Robert Crean -- Cheverus Choir
  • Paige Cutler -- AP English Language
  • Jake Damboise -- Algebra II
  • Orion Guibord -- English
  • Connor Haskell -- Chemistry
  • Jack Herman -- English
  • Camden Hom -- Chemistry
  • Seth Huntington -- Spanish
  • Frank Monahan-Morang -- Algebra II
  • Michael Mosely -- AP Biology
  • Nico Nason -- Chemistry
  • Agnes Norman -- Algebra II Honors + Trigonometry
  • Nicholas Reilly -- Chemistry
  • Lillie Singleton -- Spanish
  • Norah Slattery -- Human Anatomy & Physiology
  • Stacy Taylor -- Theology
  • Leska Whitmarsh -- Pre-Calculus

Class of 2023

  • Sarah Agren -- Geometry
  • Annabelle Brooks -- Jazz Combo
  • Madison Bunnell-Parker -- Theology
  • Matthew Connor -- Spanish
  • Elle Cooney -- Chemistry
  • Daniel Curran -- Geometry
  • MingGe Daley -- Biology
  • Madeline Duffy -- English
  • Maddie Fowler -- Geometry
  • Declan Haskell -- Geometry
  • Claire Irons -- Geometry
  • Tatum Kellen -- Theology
  • Noah Kennedy-Jensen -- English
  • Maddy Marcisso -- Biology
  • Olivia McCartney -- Concert Band
  • Nola Pirone -- Marine Biology
  • Rilan Smith -- History
  • Bee Sothy -- French
  • Elise Stromayer -- Spanish
  • Danica Taylor -- Biology
  • Taylor Tory -- Biology
  • Megan Uwizera -- French

Class of 2024

  • Theo Berkhardt -- Architectural Design
  • Miriam Bonny -- Cheverus Choir
  • Claire Charbonneau -- Digital Photography
  • Ella Dubail -- Spanish
  • Madigan Fitzpatrick -- Global Science
  • Lillian Hanley -- English
  • Michael Maurice -- History
  • Daniel McCartney -- History
  • Ashley Nguyen -- Drawing/Painting
  • Sofia Pothier -- Watercolor
  • Lucas Soutyuo -- Music Technology
  • Griffin Vivian -- Theology
  • Delaney Whitmarsh -- Mandarin
  • Sophia Yilmaz -- French
Posted in Academics
Apply Now